Ikusi gaitzazuen desagertuko gara,
entzun gaitzazuen isilduko gara

Apirilaren 21ean eta 22an greba digitala

(une honetan 1.169 atxikimendu daude)

 

      Euskal kulturgintzaren ekosistema osatzen duzuen eragile guztioi: sortzaileoi, antolatzaile eta bitartekarioi (herri-mugimendu, erakunde publiko, ekimen pribatu/industria), komunikabideoi, hezitzaileoi (hezkuntza arautuan, ez-arautuan, familian/etxe-giroan), kulturazaleoi, herrikideoi:

      Apirilaren 21ean eta 22an interneten kultur edukirik ez partekatzeko deia luzatu gura dizuegu. Bi egun horietan Greba Digitala egiteko proposamena luzatu nahi dizuegu.

      Gure ekimenaren helburuak honakoak dira:

1.— Gogoeta eta eztabaida soziala eragitea

      Euskal Herritar orori zuzentzea, batez ere konfinamendu egunotan inoiz ez bezala euskal kulturgintzara hurreratu direnei, norbanakook egunerokoan euskal kulturgintzarekiko dugun atxikimenduari buruzko gogoeta ariketa proposatzeko: zein balio ematen diogun gure kulturgintzari, zein garrantzia duen gure egunerokoan, zenbat kultura kontsumitzen dugun, kulturgintzaren prekarietateaz (batez ere sortzaileenaz) eta lan baldintza kaxkarrez ohartzen garen...

2.— Premiazko neurriak hartu behar direla exigitzea

      COVID-19aren larrialdiak eragin(go) dituen kalteei erantzuteko premiazko neurriak plazaratu eta horiei atoan erantzun diezaietela eskatzea Euskal Herri osoko erakunde publikoei: Euskal Hirigune Elkargoari, Nafarroako Gobernuari, Eusko Jaurlaritzari, Foru Aldundiei, udalei eta bestelako erakundeei. Premiazko neurriekin batera, epe ertain-luzerako bestelako proposamenak ere plazaratzea.

3.— Euskal kulturgintzaren ekosistema osatzen dugun guztiontzat elkargunea izango den mahai/bilera/topaketa antolatzeko lanean hastea

      Euskal Herri osoko kulturgintzaren ekosistema osatzen dugun eragile guztioi dei egitea larrialdi egoerak ahalbidetzen digunean mahai/bilera/topaketa... bat gauzatu dezagun euskal kulturgintzaren gabezia eta premia larriei aurre egiteko zer egin proposatu, eztabaidatu, adostu eta gauzatzeko. Deia beren beregi antolatuta dauden kulturgintzako eragileei luzatzea bilkura horren antolaketa lana euren gain har dezaten: sortzaileen elkarteei, enpresa egitura dutenei, erakunde publikoei...

 

      Horrekin batera, gogoetarako hainbat galdera eta proposamen plazaratuko ditugu apirilaren 21ean eta 22an hausnartu ditzagun.

      Pandemiaren eraginez ezarri den herritarren itxialdi egoerak ekarri du, beste hainbat erabakiren artean, kultur programazio guztiak bertan behera uztea. Lehendik kulturgileen, sortzaileen zein artisten egoera nahiko prekarioa bazen, jazoera berri honek larrialdia areagotzea ekarri du. Emanaldiak eta bestelako kultur lanak bertan behera utzi beharra modu latzean zigortzen ari da euskal kulturgintzaren ekosistema. Horren jakitun, kulturgintzaren ekosistemako hainbat eragilek neurri sorta zehatzak proposatu dituzte, bai larrialdiak dirauen artean hartzekoak, baita etorkizunean gure kulturgintzaren ekosistema osasuntsu iraunaraziko dutenak. Larrialdi egoera ezohiko honek eragindako krisiari elkarrekin aurre egiteko deia luzatu diegu erakunde publikoei. Udal batzuek salbu, gainontzekoek muzin egin diote gure proposamenari. EAEko Jaurlaritzak, esaterako, ez duela kulturgintzaren ezaugarri bereizgarriei erantzuteko neurririk hartuko erantzun digu. Paradigma aldatzeko ordua da, eredua aldatzeko ordua da, patroia aldatzeko ordua da.

      Itxialdi garaiotan, kultur ekimenak etengabe zabaltzen ari dira sare telematikoetan eta hedabideetan. Zuzeneko emanaldiak, grabatuak, irakurketa aholkuak, dantza ikastaroak…, gehien-gehienak debalde. Sortzaileok egoeraren jakitun ari gara duguna herrikideekin eskuzabaltasunez partekatzen eta, oraingoan, trukean kulturaren balio soziala hausnartzeko eskatu gura dizuegu. Larrialdi egoera honek aurretik euskal kulturgintzarekiko atxikimendurik ez zenuten herrikide asko euskal kulturgintzara hurreratzea ekarri du. Askok denbora emateko aukera legez hautatu duzue, entretenimendu gisa. Kulturgileontzat, ostera, entretenimendu hutsa baino, gure sormen lanek bestelako balioak partekatzen dituzte: Kultur esperientziek eta kultur imajinarioek munduan leku bat egiten laguntzen digute, barne-mundua elikatzen digute, zentzuaren eraikuntzan laguntzen digute, geure buruaren eraikuntzan laguntzen digute, baita mundua ulertzen ere, trukea sustatzen dute, jolaserako espazioa sortzen dute, arakatzera gonbidatzen gaituzte, eta batez ere, komunitate bateko kide sentiarazten gaituzte. Hizkuntzak egiten gaitu pertsona, kulturak herritar. Zer gertatuko litzateke aktorerik, bertsolaririk, dantzaririk, idazlerik, eskultorerik, gidoilaririk, komikilaririk, musikaririk, margolaririk, zinemagilerik ez balego? Zer jendarte genuke antzokirik, liburutegirik... kulturgunerik gabe? Nola antolatuko genuke hezkuntza sistema sortzailerik gabe? Esan bezala, egunotan lan horien garrantzia ikusten ari gara sareetan; herritarren itxialdiaren aringarri suertatzen ari direlarik. Baina, itxialdia amaitzerakoan zer gertatuko da? Nola berrantolatuko dugu gure kulturgintza? Erakunde publikoetan arduretan dauden alderdi politikoek euren burua kulturgintzaren ekosistematik kanpo kokatzen jarraituko dute edo gure parean eseriko dira proposatzen diegun urgentziazko mahai-teknikoan eta elkargune iraunkorrean guztion artean erabaki dezagun zer den estrategikoa euskal kulturgintzarentzat eta zein neurri hartu behar ditugun helburu estrategiko horiek erdiesteko?

      Jakitun gara birtualki baino burutu ezin dugun greba honen ostean, konfinamendua amaitutakoan, askoz eraginkorragoak izango diren ekimenak abiaraziko dituguna. Oso argi dugu COVID-19ak eragindako larrialdiak kulturgintzan eragin(go) dituen kalteei ezin zaiela neurri koiunturalekin erantzun. Arestian esan dugun legez, paradigma, eredua, patroia da errotik eraldatu nahi duguna.

      Horren gaineko arreta deitzeko eta ezinbesteko gogoeta bultzatu nahian, hainbat sortzailek ekimen zabal honetan parte hartzeko deia luzatu gura dizuegu, euskal herritarrok gogoeta egin dezagun euskal kulturgintzaz. Horregatik bi egunez, apirilaren 21ean eta 22an, desagertu egingo gara, oihala beheratuko dugu eta sareetan zein hedabideetan ez dugu inongo ekimenik egingo, ez dugu zuzeneneko edo grabatuko emanaldirik ez eskainiko ez partekatuko. Oihala beheratuko dugu eta gure ahotsa isilduko dugu, entzun gaitzazuen.

 


 

Herrikideok, bidali zuen ekarpen, gogoeta, iritzi, kritika eta enparauak ekarpenak@kulturgintzan.eus e-lbidera. COVID-19ak eragindako larrialdiak ahalbidetzen digunerako deituko dugun mahai/bilera/topaketan eztabaidagai izan daitezen jaso eta partekatuko ditugu euskal kulturgintzaren ekosistema osatzen dugun ahalik eta eragile gehienen artean.

 


Atxikimenduak

  1. Addar taldea
  2. Adelaida Umaran
  3. Adrian Garcia de los Ojos
  4. Adriana Salvo (Boga-Boga)
  5. Agerre Teatroa
  6. Agin Laburu
  7. Agrupación Arte Berria
  8. Agus Perez
  9. Aguxtin Alkhat
  10. Aiert Beobide Egaña
  11. Aiko taldea
  12. Ailande Hernaez
  13. Ainara Azpiazu "Axpi"
  14. Ainara Garcia Goitiandia
  15. Ainara Guevara
  16. Ainara Lasa
  17. Ainara Maia
  18. Ainara Mendiola Mirasolain
  19. Ainara Murguia Santin, Iker Urtiaga Macho ("Antxo eta Pantxo" pailazoak)
  20. Ainara Ortega Barrenetxea
  21. Aingeru M. Fernández
  22. Ainhoa Aduriz
  23. Ainhoa Aierbe
  24. Ainhoa Aldazabal Gallastegi
  25. Ainhoa Artetxe Uriarte
  26. Ainhoa Beristain
  27. Ainhoa Bretos
  28. Ainhoa Eguren
  29. Ainhoa Juaniz Ezpeleta
  30. Ainhoa Markinez Arruza
  31. Ainhoa Zubillaga
  32. Aintzane Baleztena
  33. Aintzane Crujeiras
  34. Aintzane Gandiaga
  35. Aintzane Usandizaga
  36. Aiora Renteria
  37. Airaka Music
  38. Aissa Intxausti Aburruza
  39. Aitor Abio
  40. Aitor Atxega
  41. Aitor Etxeberria
  42. Aitor Gorosabel
  43. Aitor Gorostiza (Ruaille-Buaille -Rula-Bula- folk taldea)
  44. Aitor Huizi
  45. Aitor Mendilibar
  46. Aitor Narbaiza
  47. Aitor Ruiz de Egino
  48. Aitor Sarriegi Galparsoro
  49. Aitor Servier Etxexuri
  50. Aitor Vinagret
  51. Aitor Zabaleta
  52. Aitziber Aranburuzabala Juldain
  53. Aitziber Bengoetxea
  54. Aitziber Garmendia
  55. Aitziber Murua
  56. Aizpea Aizpurua
  57. Alaia Martin
  58. Alain Gutierrez Ortiz
  59. Alain Maya
  60. Alaine Agirre
  61. Alaitz Olaizola
  62. Alatz López Lameiro
  63. Alazne Payueta
  64. Albaro Larunbe
  65. Alberte Sanmartín (Ruaille-Buaille -Rula-Bula- folk taldea)
  66. Alberto Bargos
  67. Alberto Gonzalez
  68. Alex Gerediaga
  69. Alex Sardui
  70. Álex Ygartua
  71. Algaraklown Ospitaleko Pailazoen elkartea
  72. Alkartasuna Dantza Taldea (Bermeo)
  73. Alvaro Garayalde
  74. Amaia Agirre
  75. Amaia Arregi
  76. Amaia Arriaga
  77. Amaia Asurmendi
  78. Amaia Elizagoien, Leire Celestino ("Amelie eta Xirrikituen Jostunak")
  79. Amaia Fernández
  80. Amaia Iturriotz
  81. Amaia Ocerin
  82. Amaia Pagola
  83. Amaia Remirez Garcia
  84. Amaia Ruiz de Galarreta
  85. Amaia Zinkunegi
  86. Amalur Gaztañaga
  87. Amancay Gaztañaga
  88. Amets Ormaetxea
  89. Ametsak Produkzioak
  90. Ana Apika
  91. Ana Cristina Vega Zabalza
  92. Ana Díaz de Espada
  93. Ana Diez de Ure
  94. Ana Flávia Schuab
  95. Ana G. de Txabarri Exposito
  96. Ana Galarraga
  97. Ana Mari Ordoñez Urkullu
  98. Ana Pérez (TAE Donostia)
  99. Ana Pimenta
  100. Anari Alberdi
  101. Ander Aizpurua
  102. Ander Aldazabal Olabarri
  103. Ander Altuna
  104. Ander Anakabe
  105. Ander Barinaga-Rementeria Arano
  106. Ander Barriuso Muñoa
  107. Ander Basaldua Castellanos
  108. Ander Donoso DJ
  109. Ander Elortegi
  110. Ander Errasti
  111. Ander Erzilla
  112. Ander Fernandez
  113. Ander Goikoetxea (Pergoi lab.)
  114. Ander Solozabal Kortabarria
  115. Ander Zulaika
  116. Andoitz Antzizar Lasa
  117. Andoni Alonso
  118. Andoni Barquero , Ruben Conejo, Imanol Roman, Iker Hervas eta Aitor Atxa (Lined)
  119. Andoni Fernandez (Promomusika)
  120. Andoni Urzelai
  121. Andras Cserna
  122. Andrea Arrizabalaga Lasa, Oihane Espuñez Garcia, Amaia Navascues Alberdi, Ana Revueltas Andres eta Maider Urrutia Goñi ("Artaziak" arte-hezkuntza kolektiboa)
  123. Ane Antoñanzas Osoro
  124. Ane Arruti
  125. Ane Cerrato Soria
  126. Ane Escondrillas
  127. Ane Etxeberria
  128. Ane Garai
  129. Ane Garcia
  130. Ane Gebara Gonzalez de Axpuru
  131. Ane Irazu
  132. Ane Mendizabal
  133. Ane Pikaza
  134. Ane Urkiola Zendoia
  135. Ane Zabala
  136. Ane Zuazubiskar
  137. Angel Garcia Etxandi
  138. Anita Maravillas taldea
  139. Anjel Irureta
  140. Antonio Casado da Rocha
  141. Antton Aranburu
  142. Antton Aranburu Illarramendi
  143. Antton Araspin
  144. Antton Bastero (Toni La Sal)
  145. Antton Irusta
  146. Antton Larrandaburu & Bitxiloreak
  147. Antton Olariaga
  148. Antxiñe Mendizabal
  149. Antzuolako Oinarin Dantza Taldea
  150. Apika taldea
  151. Aran Zulaika
  152. Arantxa Arratibel
  153. Arantxa Etxebeste Etxabe
  154. Arantxa Lannes
  155. Arantxa Sorondo Bidaor
  156. Arantxa Uriarte
  157. Arantza Lauzirika
  158. Arantza San Sebastian Mateos
  159. Arantza Santesteban
  160. Arantza Ugalde Orbe
  161. Aritz Alustiza
  162. Aritz Labrador
  163. Aritz Lili Lekanda
  164. Aritz Mutiozabal
  165. Aritz Salamanca Tapia
  166. Arkaitz Gartziandia
  167. Arkaitz Hormaetxe (Baga-Biga)
  168. Arkaitz Lasarte Olano
  169. Arkaitz Martínez Echeverría
  170. Arkaitz Miner
  171. Arkaitz Zipitria Mendizabal
  172. Arraio Irratia, Zarauzko irrati librea
  173. Arrate Arozena
  174. Arrate Hernandez Oiarbide
  175. Arrate Illaro
  176. Arrate Kultur Elkartea
  177. Artedrama
  178. ARTgia
  179. Asel Luzarraga
  180. Asier Abio
  181. Asier Basabe
  182. Asier Hormaza
  183. Asier Ibarguren Amondarain
  184. Asier Irazabal
  185. Asier Irizar
  186. Asier Ortiz de Ginea
  187. Asier Oruesagasti
  188. Asier Pagoaga Gutierrez
  189. Asier Sanchez Iturrioz
  190. Asier Serrano
  191. Asier Zabaleta
  192. Askoa Etxebarrieta "La Pulga"
  193. Asnabi (Nafarroako Liburuzainen Elkartea)
  194. Assata
  195. Atara Zarata antzerki taldea
  196. ATX Teatroa konpainia
  197. Atxorrotx Kultur Elkartea
  198. Aurkene Iriondo
  199. Badok euskal musikaren ataria
  200. Baga-Biga Produkzioak
  201. "Baneki" taldea
  202. Baratza aretoa
  203. Barbara Govan (Dikothomia)
  204. Barrexerka taldea
  205. Beatriz Egizabal Ollokiegi
  206. Beatriz Fernández
  207. Beatriz Zabalondo
  208. Begihandi Kultur Elkartea (GetxoPhoto Irudi Jaialdia)
  209. Bego Alabazan
  210. Beheko Larraine
  211. Belarri
  212. Belate Olabarria
  213. Belen Cruz
  214. Beltza Aveleira (Ruaille-Buaille -Rula-Bula- folk taldea)
  215. Beñat Aurre
  216. Beñat Beitia
  217. Beñat Eizagirre
  218. Beñat Gaztelumendi
  219. Beñat Ibaieta
  220. "Beñat Igerabide"
  221. Beñat Iguaran
  222. Beñat Iturrioz
  223. Beñat Rodriguez
  224. Beñat Sarasola
  225. Benjamin Lopes Salceda
  226. "Berbaz" sorkuntza aldizkaria
  227. Berdinki zirku garaikide elkartea
  228. Bertha Gaztelumendi
  229. Bertol Arrieta
  230. Bertxoko
  231. Betisa Anda
  232. Betitxe Saitua
  233. Bidean Erromeria
  234. Bidean produkzioak
  235. Bihozkada musika taldea
  236. Biktor Galarza
  237. Bilaka kolektiboa
  238. Bilboko Kafe Antzokia
  239. Bilboko Konpartsak
  240. Binke aldizkaria
  241. Bira Kultura
  242. Birjiñe Albira
  243. Birkite Alonso
  244. Birtu Aramaio
  245. Bixente Martinez
  246. Booktegi
  247. Borobil Teatroa
  248. Bortziriko bertso eskola
  249. Burubio kultur elkartea
  250. Carlos de los Santos
  251. César Sabalia
  252. Christophe Trombón
  253. Claudia Osés (Suakai)
  254. Concetta Probanza
  255. Dafne
  256. Dana Moya
  257. Danele Sarriugarte
  258. Daniel Pedrosa Torres
  259. Dantzan
  260. David Gutiérrez (Ameztu)
  261. Deabru Beltzak Antzerki Taldea
  262. Debako Kontalariak
  263. DeepSoda
  264. Dinora Mega
  265. DJ Bull
  266. DJ Kijeiki
  267. DJ Makala
  268. Dobera Euskara Elkartea
  269. Doka kafe antzokia
  270. Dorleta Kortazar
  271. Dorleta Urretabizkaia
  272. Doro Zobaran
  273. Dorrekoa Kultur Elkartea
  274. Duncan Bennett (Ruaille-Buaille -Rula-Bula- folk taldea)
  275. Edorta Jimenez
  276. Edu Muruamendiaraz
  277. Edurne Azkarate
  278. Edurne Koch
  279. Edurne Kortabarria
  280. Edurne Martinez
  281. Egoitz Sanchez
  282. Eguzki Zubia Lopez
  283. EHAZEren zuzendaritza (Eneritz Artetxe, Maider Galarza, Josu Zubia, Arantzazu Fernandez, Oier Guillan).
  284. EHBE (Euskal Herriko Bikoizleen Elkartea)
  285. EHKOlektiboa
  286. Eidabe antzerki taldea
  287. Eider Aseginolaza
  288. Eider Eibar
  289. Eider Iturriaga
  290. Eider Perez
  291. Eider Rodriguez
  292. Ekhi Martínez Imai
  293. Ekiñe Casado
  294. El Monstruito
  295. Elena Martinez de Murguia
  296. Elena Olave
  297. Elene Arandia
  298. Elene Carreto Velez
  299. Eli Azpiazu
  300. Eli Pagola
  301. Eli Perez
  302. Elorri bertso eskola
  303. Elurre Iriarte
  304. Eñaut Aiartzaguena Bravo
  305. Eñaut Elorrieta
  306. Eñaut Zubizarreta Mendieta
  307. Endika Lekube
  308. Endika Salazar (Dikothomia)
  309. Eneko Abasolo "Abarkas"
  310. Eneko Aldai
  311. Eneko Aritza Yaben Vazquez (Doka kafe antzokia)
  312. Eneko Arraibi
  313. Eneko Arriaga
  314. Eneko Barberena
  315. Eneko Fernandez
  316. Eneko Galdos
  317. Eneko Gil
  318. Eneko Landa
  319. Eneko Olasagasti
  320. Eneko Sagardoy
  321. Eneritz Aulestia
  322. Eneritz Furyak
  323. Eneritz Gorrotxategi
  324. Enrike Alberdi Aranburu
  325. Erika Lagoma
  326. Erlantz Mata
  327. Ertza konpainia
  328. Eskean Kristö
  329. Eskena, Ekoizle eszenikoen elkartea
  330. "Eskola" Dantza Taldea
  331. Esteban Montorio Uribarren "Monti"
  332. Ester Poveda
  333. Esti Curiel
  334. Esti Markez
  335. Estitxu Mtz de Iturrate Santxo
  336. Estitxu Pinatxo
  337. Etxahun Lekue
  338. etxeangeratukonaiz.eus
  339. etxegiroan.eus
  340. Eukene Larrea, Nerea Martija Apraiz ("Sudurkeriak" sorkuntza taldea)
  341. Eunate Prieto Etxano
  342. Euskal Udalekuak
  343. Exprai
  344. Fanfarre Sugarri Durango
  345. Fede Badiola
  346. Felipe Murillo Egiguren
  347. Felipe Uriarte
  348. Felix Mendia
  349. Fermin Muguruza
  350. Fernando Salinas
  351. Fito Rodriguez Bornaetxea
  352. Florentino Badiola
  353. Folketan musika taldea
  354. Forajidos Punk-Rock
  355. Frantxi Lopez Landatxe
  356. Gaizka Arruti (Gazteok management)
  357. Gaizka Chamizo Mendikote
  358. Gaizka Izagirre
  359. Gaizka Peñafiel
  360. Gaizka Salazar
  361. Gaizka Villar
  362. Galder Izagirre
  363. Galder Perez
  364. Game Erauntsia Elkartea
  365. Ganbara Faktoria
  366. Garabide Elkartea
  367. Garazi Ansa
  368. Garazi Arrula Ruiz
  369. Garazi Etxaburu
  370. Garazi Zabaleta Mendizabal
  371. Garbiñe Etxaburu
  372. Garbiñe Garai Letamendi
  373. Gari Berasaluze
  374. Gari Garaialde
  375. Gari Otamendi
  376. Gari Uriarte & Beñat Oribe DUPLA
  377. Garilak 26
  378. Garraxi Euskara Elkartea
  379. Geltoki
  380. Gemma González (Ladyred Producciones)
  381. Gerriko Kultur Elkartea
  382. Getari Etxegarai Turrillas
  383. Goiuri Aldekoa-Otalora
  384. Goizalde Landabaso
  385. Goizaldi Euskal Dantzari Taldea
  386. Gontzal Carrasco
  387. Gontzal Mendibil
  388. "Gora Bihotzak" antzerki taldea
  389. Gorka Arrese
  390. Gorka Basterretxea
  391. Gorka Belasko
  392. Gorka Daguerressar
  393. Gorka Etxeberria Casqueiro
  394. Gorka Fernandez, Iñigo Komadü, Ion Arenas, Joseba Urruela, Markel Andia, Ander Tejerina, Inhar Lozano, Adrian Lopez, Egoitz Palacios, Gorka Suaia (Suaia eta Ama Rebel)
  395. Gorka Lariz
  396. Gorka L.P. (Sin Mala Intención)
  397. Gorka Otxoa Odriozola
  398. Gorka Padrones Zulueta
  399. Gorka Urbizu
  400. Gorpuzkingz
  401. Gotzon Barandiaran
  402. Gotzon Lizaso Rezabal
  403. Guillermo Olmo
  404. Gurutze Etxebarrieta Eginoa, Oier Asla Iglesias ("Asla" taldea)
  405. Gurutze Ostolaza Amilibia
  406. Haatik Dantza Konpainia
  407. Haimar Arejita
  408. Haizea Barcenilla
  409. Haizea Beristain
  410. Haizea Beruete
  411. Haizeatxo
  412. Hala Dzipo Kultur Ekintzak
  413. Haria kolektiboa
  414. Haritz Cervera
  415. Haritz Mujika Lasa
  416. Harkaitz Cano
  417. Harkaitz Martinez de San Vicente
  418. Hasier Oleaga
  419. HEA Kultura Elkartea
  420. Hegoak taldea
  421. Hemen elkartea
  422. Herenegun taldea
  423. Hesian taldea
  424. Hika teatroa
  425. (H)ilbeltza, Euskal Nobela Beltzaren Astea
  426. Hiru Damatxo
  427. Hodei Unzueta
  428. Horman Poster
  429. Hortzmuga Teatroa
  430. Horzdun taldea
  431. Hutsetik Hots Kolektiboa (Eguzki Donnellan, Haizea Beruete eta Laura Moscoso)
  432. Ian Jauregi (Babel Musik Management)
  433. Ibai Aranguren, Ekain Bilbao, Aitz Gabiria, Jon Ibarra (Fetitxe)
  434. Ibai Arrieta
  435. Ibai Arrizabalaga Begiristain
  436. Ibai Fresnedo
  437. Ibai Maritxalar
  438. Iban del Campo
  439. Iban Gaztanbide
  440. Iban Urizar "Amorante"
  441. Iban Zubeldia
  442. Ibarra-kaldu elkartea
  443. Ibon Irijoa
  444. Ibon Murua
  445. Ibon Plazaola
  446. Ibon Rodriguez
  447. Ibon Zapiain Leoz
  448. Ibon Zubiela Martin
  449. Idoia Anzorandia Kareaga
  450. Idoia Beratarbide Arrieta
  451. Idoia Errexil
  452. Idoia Gereñu
  453. Idoia Hernandez Toledo
  454. Idoia Marcellan Baraze
  455. Idoia Sobrino López
  456. Idoia Zengotitabengoa
  457. Idurre Eskisabel
  458. If Matxikote
  459. Igor Arostegi
  460. Igor Arzuaga
  461. Igor Elortza
  462. Igor Otxoa
  463. Igor Rezola
  464. Ihintza Orbegozo
  465. Iker Aginaga Abaunza
  466. Iker Arana
  467. Iker Gorosterrazu Elizagoien
  468. Iker Gurrutxaga Zubimendi
  469. Iker Huitzi
  470. Iker Lauroba
  471. Iker Martinez
  472. Iker Oiz
  473. Iker Tolosa
  474. Iker Uriarte Lopez de Vicuña
  475. Iker Vázquez
  476. Iker Zarate
  477. Ilargi Arregi Iturregi
  478. Imanol Agirre
  479. Imanol Artola Arretxe "Felix"
  480. Imanol Rodriguez Lecosais
  481. Iñake Irastorza
  482. Iñaki Alforja
  483. Iñaki Armendariz Illarramendi
  484. Iñaki Barcina
  485. Iñaki Bengoa
  486. Iñaki Carretero
  487. Iñaki Emaldi Mitxelena
  488. Iñaki Etxeberria
  489. Iñaki Etxezarraga "Etxe"
  490. Iñaki Imaz
  491. Iñaki Landa
  492. Iñaki Landa
  493. Iñaki Lizaso (Bihozkada)
  494. Iñaki Martiarena Otxotorena "Mattin"
  495. Iñaki Maruri
  496. Iñaki Modus Operandi
  497. Iñaki Nogueira
  498. Iñaki Otxandorena, Aitor Etxeberria, Iñaki Etxeberria (Bad Sound)
  499. Iñaki Perez de Eulate
  500. Iñaki Petxarroman
  501. Iñaki Salvador
  502. Iñaki Ziarrusta
  503. Iñas Urrosolo (Ene Artibai)
  504. Ines Osinaga Urizar
  505. Iñigito Txapelpunk
  506. Iñigo Aranbarri Larrañaga
  507. Iñigo Aranburu
  508. Iñigo Arandia Galarraga
  509. Iñigo Dierez
  510. Iñigo Egia
  511. Iñigo Etxarri Sistiaga
  512. Iñigo Herreros (R Sound)
  513. Iñigo Ibarguren
  514. Iñigo Muñoz
  515. Iñigo Roque Eguzkitza
  516. Intujai Teatro (May Gorostiaga eta Bea Larrañaga)
  517. Ioar Fernández
  518. Ion Arruabarrena Altuna
  519. Ion Chavez
  520. Ion Markel Saez de Urabain
  521. Ion Martinez "Txiki", Saioa Royo ("Aldatzen Laguntzen" antzerki taldea)
  522. Ion Mindegia Petrirena
  523. Ion Olano Carlos
  524. Ion Sagarzazu
  525. Ione Gorostarzu
  526. Ione Narbaiza Gallastegi
  527. Ioritz Begoña
  528. Ioritz Galarraga Capdequi
  529. Iraia Elias
  530. Iraide Kareaga Martínez
  531. Iraide Ortiz San Vicente
  532. Iraitz Agirre Aranguren
  533. Irantzu Lekue
  534. Irantzu Pastor
  535. Irati Cano Alkain
  536. Irati Eguren Arruti
  537. Irati Elorrieta
  538. Irati Gonzalez Jaimerena
  539. Irati Irizar, Koldo Sanchez, Kemen Atxurra, Maren Seijo, Beñat Zaton, Joseba Iturraspe (Mconak taldea)
  540. Irati Jimenez
  541. Irati Lekue
  542. IratINK
  543. IratINK
  544. Iratxe Etxeandia
  545. Iratxe Fresneda
  546. Iratxe Ormatza Imatz
  547. Iratxe Reparaz
  548. Iratxe Retolaza
  549. "Irazan" antzerki gunea
  550. Ismael Manterola
  551. Issey Martínez Imai
  552. Itsasne Monasterio, Eneko Fernandez, Mikel del Castillo, Eskolunbe Puente, Koldo Plazas, Ibai Criado, Gorka Gomez ("Zaratak 18" elektrotxaranga)
  553. Itsaso Arrieta
  554. Itsaso Etxebeste
  555. Itsaso Labari
  556. Itsaso Larrieta
  557. Itxaso Beitia Agirretxea
  558. Itxaso Espinal
  559. Itziar Aranburu (Bigara)
  560. Itziar Atienza
  561. Itziar Aurrekoetxea Gurtubai
  562. Itziar Elias
  563. Itziar Hormila
  564. Itziar Ituño
  565. Itziar Otxoa
  566. Itziar Prieto
  567. Itziar Rekalde
  568. Itziar Saenz de Ojer
  569. Itziar Viloria
  570. Itziar Ziganda (NX)
  571. Ivan Arostegi
  572. Iván Carmona (Suakai)
  573. Ivan Murua
  574. Ixabel Agirresarobe
  575. Ixabel Millet
  576. Ixak Arruti
  577. Ixi Garcia
  578. Ixiar Rozas
  579. Izar Mendiguren
  580. Izarne Zelaia Arratibel
  581. Izaro
  582. Izaskun Agirresarobe
  583. Izaskun Calleja
  584. Izaskun Lapaza
  585. J.A. Perotxena
  586. Jabiertxo Andiarena
  587. Jagoba Ugarte Orozco
  588. Jaione Dagdrømmer
  589. Jaione Martiarena
  590. Jaione Martinez
  591. Jaione Urtasun
  592. Jakes Maillard
  593. Janire López
  594. Jasone Larrinaga
  595. Jasone Osoro
  596. Javi Oruetxebarria
  597. Javi Pérez
  598. Javi Ulla
  599. Javier Aguirresarobe
  600. Javier Perez
  601. Jexuxmai Lopetegi
  602. J.L. Aranguren "Txiliku"
  603. Jo ala Jo Kultur Taldea
  604. Joakin Arregi Goenaga
  605. Joana Otxoa de Alaiza
  606. Joanes Etxebarria
  607. Joanes Illarregi
  608. Joar G. Galdeano Aurrekoetxea
  609. Jokin Telleria
  610. Jon Altuna Iza "Oxan"
  611. Jon Ander Alonso
  612. Jon Ander Garcia (Bigara)
  613. Jon Aranguren
  614. Jon Aspuru
  615. Jon Basaguren
  616. Jon Garagarza (Soinua Gara)
  617. Jon Garmendia "Txuria"
  618. Jon Goikoetxea, Iker Larrañaga (Bideolan)
  619. Jon Gomez Garai
  620. Jon Gondra
  621. Jon Gurrutxaga
  622. Jon Hanni Iribar (Ruaille-Buaille -Rula-Bula- folk taldea)
  623. Jon Jimenez
  624. Jon Koldo Goikoetxea (Baga-Biga produkzioak)
  625. Jon Larraz Mozo
  626. Jon Maia Soria
  627. Jon Martin
  628. Jon Martinez (Gora Herria)
  629. Jon Maya
  630. Jon Mikel Goienetxea
  631. Jon Mikel Larrazabal
  632. Jon Olivares
  633. Jon Piris
  634. Jon Plazaola
  635. Jon Urrutia (Trakamatraka)
  636. Jone Amezaga
  637. Jone Antsotegi Ikazuriaga
  638. Jone Larrinaga Dañobeitia
  639. Jone Rubio
  640. Jone Uria
  641. Jorge Moneo Quintana
  642. Jose Angel Lasa Garicano
  643. José Ignacio Aizpiri Mugica
  644. Jose Javier Muñoz
  645. Jose Joaquin Forcada
  646. Jose Lastra
  647. José Manuel San Pedro "Xanpe"
  648. Jose Martinez Ormaetxea "Jere"
  649. Joseba Alvarez
  650. Joseba Apaolaza
  651. Joseba Aparicio Irastorza
  652. Joseba Barrenetxea Altuna
  653. Joseba Etxarri (EuskalKultura.eus)
  654. Joseba Iñaki Foraondo
  655. Joseba Irazabal
  656. Joseba Irazoki
  657. Joseba Larratxe
  658. Joseba Lazkano ("Bai" Bizkaiko Antzerki Ikastegia)
  659. Joseba Razquin
  660. Joseba Roldan
  661. Joseba Uribarri
  662. Joseba Urzelai
  663. Joselu Angulo
  664. Joserra Díez
  665. Joserra Fachado Alberdi
  666. Joserra Senperena
  667. Josetxo Arrieta
  668. Josetxo Perez
  669. Joshka Natke
  670. Josu Agirre Moragues
  671. Josu Bergara
  672. Josu Bilbao
  673. Josu Eizagirre
  674. Josu Jimenez Maia
  675. Josu Kamara
  676. Josu Landa
  677. Josu Landeta Egurrola
  678. Josu Marti
  679. Josu Txoperena
  680. Josu Zabala
  681. Josune Arakistain Salas
  682. Josune Beristain
  683. Josune Ilundain Iribarren
  684. Josune Velez de Mendizabal
  685. Joxe Amantegi Agirrebeitia
  686. Joxemari Carrere
  687. Juan de Diego
  688. Juan Ibarrondo
  689. Juan Ignacio Emme
  690. Juan Karlos Agirre
  691. Juan Luis Aranburu Agirre
  692. Juan Luis Zabala
  693. Juan Navarro
  694. Juanma Zaldua
  695. Juanra Madariaga
  696. Juantxo Arakama, Asier Arandia, Pablo Rubio, Iker Pando eta Jokin Albisua (Glaukoma)
  697. Juantxo Zeberio Etxetxipia
  698. Jugatx Otero Bilbao
  699. Jule Goikoetxea
  700. Julen Agirre Bikuña
  701. Julen Alonso
  702. Julen Arrieta
  703. Julen Gabiria
  704. Julen Iñarra
  705. Julen Iraola Matxain
  706. Julen Leturiondo
  707. Julen Zelaieta
  708. Julene Onaindia Garcia
  709. Julien Loko
  710. Jurgi Ekiza
  711. Kamikaz kolektiboa
  712. Karina Carmona
  713. Karlos Arancegui
  714. Karlos Gimenez
  715. Karmele Gisasola
  716. Karmele Jaio
  717. Karmele Larrinaga
  718. Karmelo Muñoz
  719. Karrika Antzerki Taldea
  720. Katalin Zarate
  721. "Katiuska" antzerki taldea
  722. Katrin Ginea
  723. Kattalin Ansorena
  724. Kattalin Miner
  725. Katti Pochelu
  726. Kepa Errasti
  727. Kepa, Jonbe, Heloy (Sofa)
  728. Keu Agirretxea
  729. Khea Ziater
  730. Kirikino Atseden Taldea
  731. Kitzika taldea
  732. Klara Badiola
  733. Kokoriko Hezkuntza Faktoria
  734. Koldo Arakistain Irazusta
  735. Koldo Emery, Ruben Yerga, Ibai Larralde, Ortzi Alonso (Marmoka musika taldea)
  736. Koldo Olalde
  737. Koldo Otamendi
  738. Koldo Rodriguez Akarregi
  739. Koldo Soret
  740. Koldo Uriarte
  741. Kontxa Elorza
  742. Kooltur Ekintza Kultur Elkartea
  743. Kopla Barik bertso eskola (Bergara)
  744. Koro Lizarreta
  745. Kristel Labarry
  746. Kristina Ropero
  747. Kultiba elkarte kooperatiba
  748. L.M. Moreno "Pirata"
  749. La Cuadra Taller de Pintura
  750. La Furia
  751. La Mostrenka
  752. La Topadora
  753. Laida Begiristain Apaolatza
  754. Laket
  755. Lander Garro
  756. Lander Perez Picazo
  757. Lara Izagirre
  758. Larraitz Iparragirre
  759. Larraitz Oiartzabal
  760. Laudioko Deabruak
  761. Laura Penagoz
  762. Laura Puertas
  763. Lazarraga Kultur Elkartea (Oihaneder Euskararen Etxea)
  764. Lazkaoko Gazte Asanblada
  765. Lehior Elorriaga Azpitarte
  766. Leire Anakabe Lekue
  767. Leire Diaz de Gereño
  768. Leire Lopez Ziluaga
  769. Leire Otamendi Albisu
  770. Leire Palacios
  771. Lekittoko Deabruak antzerki taldea
  772. Letagin
  773. Leyre Cavalle
  774. Lide Hernando
  775. Liher
  776. Lohitzune Rodriguez
  777. Lourdes Unzueta Zamalloa
  778. Luis Camino
  779. Luis Láinez Taboada
  780. Luken Arkarazo
  781. Lur Korta
  782. Lur Larraza
  783. Lutxo Egia
  784. Maddi Ane Txoperena
  785. Maddi Arana
  786. Maddi Barber
  787. Maddi Etxeberria
  788. Maddi Ibaibarriaga
  789. Maddi Jauregi
  790. Maddi Zubeldia
  791. Mafalda Saloio
  792. Maialen Akizu
  793. Maialen Errotabehere
  794. Maialen Lujanbio
  795. Maialen Oleaga
  796. Maialen Sobrino
  797. Maider Alcelay
  798. Maider Ansa Oleaga
  799. Maider Arregi Markuleta
  800. Maider Etxaniz
  801. Maider Oleaga
  802. Maider Zabalegi
  803. Mairu Antzerki Tailerra
  804. Maita Kultura
  805. Maitane Serrano
  806. Maitane Zuloaga
  807. Maite Arbonies
  808. Maite Arroitajauregi
  809. Maite Bastos
  810. Maite Bayón
  811. Maite Berriozabal
  812. Maite Gurrutxaga
  813. Maite Larburu
  814. Maite Martinez de Arenaza, Tania Arriaga Azkarate (Galeria La Taller)
  815. Maite Saenz
  816. Maite Toledo Saralegi
  817. Maku Basabe
  818. Manex Agirre Arriolabengoa
  819. Manex Fuchs
  820. Manex Torrealdai Gorriti
  821. Manu Gaigne Beobide
  822. Mar Crespo Barrio
  823. Marco Sanz
  824. Marga Jimenez
  825. Mari Luz Esteban
  826. Mari Seara
  827. Maria Hernandez
  828. Maria Rivero, Erik Perez, Joseba Urruela, Gorka Chamorro (Siroka)
  829. María Vaquerizo
  830. Marian Antoñana Abalos
  831. Maribel Aiertza
  832. Maribel Martínez Gil
  833. Marije Ugalde
  834. Marijose Gonzalez
  835. Marikarmen Albizu Etxabe
  836. Marina Lameiro
  837. Mario Martín (Ruaille-Buaille -Rula-Bula- folk taldea)
  838. Mario Paniego
  839. Markel Arevalo
  840. Markel Perez
  841. Markos Zapiain
  842. Marta Alzate Arsuaga
  843. Marta C. Dehesa
  844. Marta Elia Aldave
  845. Marta López Orosa
  846. Marta Luxán Serrano
  847. Marta Zelaia
  848. Martin Agirre
  849. Martin Aramendi
  850. Martxel Rodriguez Etxabide
  851. Maryse Urruty
  852. Maskaradun DJa
  853. Matthieu Haramboure
  854. Mattin Epelde Pagola
  855. Matxalen Bezos Arketa
  856. Matxalen de Pedro
  857. Mauka Musikagintza
  858. Mendi Urruzuno
  859. Mertxe Ansa Irizar
  860. Mertxe Isasti
  861. Metrokoadroka kolektiboa
  862. Mexikortxo Band
  863. Migel Zeberio Etxetxipia ("Et Incarnatus Orkestra")
  864. Miguel Alfredo Hernández Busto (Zirika)
  865. Mikel Antza
  866. Mikel Bizar
  867. Mikel Inuntziaga "Inun"
  868. Mikel Izarra Montero
  869. Mikel Laskurain
  870. Mikel Markez
  871. Mikel Martinez
  872. Mikel Moyano
  873. Mikel Omagogeaskoa Akaiturri
  874. Mikel Onandia
  875. Mikel Romero Laibarra
  876. Mikel Uraken
  877. Mikel Urdangarin
  878. Mikel Zabala
  879. Mikel Zubiria Eizagirre
  880. Mirari Echavarri
  881. Mirari Elorza Arrizabalaga
  882. Mirari Martiarena
  883. Miren Agur Meabe
  884. Miren Alcala, Urko Pescador, Ainara Gurrutxaga (Dejabu)
  885. Miren Amuriza
  886. Miren Artetxe
  887. Miren Etxebeste Vesga
  888. Miren Gojenola
  889. Miren Gorrotxategi Azkune
  890. Miren Karmele Beotegi Foruria
  891. Miren Manias
  892. Miren Narbaiza
  893. Miren Tirapu
  894. Miriam Ubanet
  895. Mitxel Txibite
  896. Mixerabliak
  897. Mizel Zamora
  898. Montxo Imaz Agirre
  899. Morau
  900. Mr. Pongo Taldea
  901. Mud Management
  902. "Mukuru" kolektiboa
  903. Musika Zuzenean
  904. Myriam Elorza
  905. Myriam Perez Cazabon
  906. Nagel Nalda Uribarrena
  907. Nagore Gonzalez
  908. Nagore Martinez
  909. Nagore Michelena
  910. Nahia Iglesias Pamparacuatro (Marrabila)
  911. Nahia Zubeldia
  912. Naia Muñoz Murua
  913. Naiara Arnedo
  914. Naiara Eroa
  915. Natalia Albeniz
  916. Natalie Hickey
  917. Natxo de Felipe
  918. Natxo Montero
  919. Natxo Rodriguez
  920. Nefer Olaizola
  921. Nekane Aresti
  922. Nekane Orkaizagirre
  923. Nerea Aizpurua, Lina Ugarte, Blanca Mata (Irakurketa Erraza)
  924. Nerea Aranburu
  925. Nerea Ariznabarreta Izcue
  926. Nerea Balda Sanjuan
  927. Nerea Elustondo
  928. Nerea Etxeberria
  929. Nerea Ganzarain
  930. Nerea Garmendia
  931. Nerea Garmendia
  932. Nerea Izagirre Elizondo
  933. Nerea Madariaga
  934. Nerea San Martin Albizuri
  935. Nerea Unanua
  936. Neskak Festival
  937. Nexgraff
  938. Nikotina & Little Martin Selektah
  939. Niña Coyote eta Chico Tornado
  940. Nora Arbelbide Lete
  941. Nuria Valiente
  942. Nøgen
  943. Odei Lopez
  944. Oier Arantzabal
  945. Oier Araolaza
  946. Oier Fuentes
  947. Oier Villar
  948. Oier Zuñiga
  949. Oihana Bartra
  950. Oihana Esnaola
  951. Oihana Etxebeste Besga
  952. Oihana Etxegibel Alberdi
  953. Oihana Iguaran Barandiaran
  954. Oihane Iraguen
  955. Oihane Perea
  956. Oikur
  957. Olatz Beobide
  958. Olatz Salvador
  959. Olga Villa Basterretxea
  960. Olrait Studio
  961. Oñatz Dantza Taldea (Oñati)
  962. Onintza Elorriaga "Busker Juice"
  963. Onintza Zabala Irastortza
  964. Onintze Garcia
  965. Orbain Kultur Elkartea
  966. Ordiziarrock Ekintzak
  967. Oreka TX
  968. Orreaga Zubeldia Apaolaza
  969. Ortzi Oihartzabal
  970. Oscar López Celaya
  971. Oskia Ugarte
  972. Oxabi
  973. Pabellón 6
  974. Pablo Barrio
  975. Paddy Rekalde
  976. Pake Garzia Konde
  977. Paloma Torrado García
  978. Panpi Gerard
  979. Panta Rhei Antzerkia
  980. Pantxix Bidart
  981. Pascal Arnaud
  982. Patata Tropikala Antzerki Laborategia
  983. Patricia Urrutia
  984. Patris Teysseyre
  985. Patxi Amulet
  986. Patxi Barco
  987. Patxi Gaztelumendi
  988. Patxi Iturregi
  989. Patxi Pérez Giráldez
  990. Patxi Redondo ("Odra")
  991. Patxi Santamaria
  992. Patxi Zubizarreta
  993. Paule Barcenilla
  994. Peio Artetxe
  995. Peio Etxarri
  996. Peio Macicior
  997. Pelax (Unai, Telmo, Iñigo, Iker eta Oza)
  998. Pello Artabe
  999. Pello Gorrotxategi
  1000. Pello Gutiérrez (Zazpi T'erdi)
  1001. Pello Reparaz
  1002. Pello Varela
  1003. Pero Lope
  1004. Peru Altube Kazalis
  1005. Peru Ansorena Legarra
  1006. Peru Irastorza
  1007. Peru Magdalena
  1008. Peru Vidal Gurrutxaga
  1009. Petti
  1010. Piko Zulueta
  1011. Pil-pilean Euskaltzaleen Elkartea
  1012. "Pirritx, Porrotx eta Marimotots" pailazo taldea
  1013. Portugaleteko Merkatua
  1014. Potx eta Lotx pailazoak
  1015. Puy Oses
  1016. Rafa Aceves
  1017. Rafa Alonso
  1018. Rafa Rueda
  1019. Ramon Agirre
  1020. Ramón Barea
  1021. Ramon Zabalegi
  1022. Raquel Aldunate Lusarreta
  1023. Raquel Cortinas
  1024. Raquel Murgiondo Gastañares
  1025. Raul de la Fuente Calle
  1026. Raul Iglesias Alvarez
  1027. Raul Madinabeitia
  1028. Raul Montero
  1029. Red Iron Squad
  1030. Reperkusion Feminista batukada taldea
  1031. Ricardo Ruiz
  1032. Richard Sahagún
  1033. Ritxi Aizpuru
  1034. Roberto Peña
  1035. Rosa Martí­nez Lekerika
  1036. Ruben Gonzalez
  1037. Ruben Ollo Lopez
  1038. Ruper Ordorika
  1039. Ruth Guimerà
  1040. Sabino Ormazabal Elola
  1041. Sagri Mauleon Ezkutari
  1042. Saia Goait
  1043. Saioa Aizpurua Arribas
  1044. Saioa Garin
  1045. Saioa Iribarren Muñoz
  1046. Saioa Olmo
  1047. Sakatu elektrotxaranga
  1048. Salba Dalmau
  1049. Sara Berasaluce Duque
  1050. Sara Cózar
  1051. Sara Iriondo Otaño
  1052. Sara Zozaya
  1053. Saroa Bikandi
  1054. Sergio Azkarate
  1055. Sergio Rodriguez
  1056. Sergio Ruiz Glez-Txabarri "Serge"
  1057. Sergio Salinas
  1058. Shakti Olaizola
  1059. Sideburn Society
  1060. Silvia Manzana
  1061. Sin Mala Intención musika taldea
  1062. Sinkuartel konpartsa antimilitarista
  1063. Soinu Beltzak
  1064. Sonia Villamor
  1065. Sorne Matxiñena
  1066. Sua taldea
  1067. Susana Jodra
  1068. Sutan taldea
  1069. Taberna Ibiltaria
  1070. Tanttaka teatroa
  1071. Tartean Teatroa
  1072. Taupaka elkartea
  1073. Tere Bringas Gandiaga
  1074. Teresa Olaizola Azumendi
  1075. Tessa Andonegi
  1076. Tinko Euskara Elkartea
  1077. Tinko Filmeak
  1078. Tio Teronen Semeak
  1079. Tirri&Tery
  1080. TOC
  1081. Tor magoa
  1082. Trikidantz taldea
  1083. Trikizio
  1084. Trini Fox
  1085. Ttarla dantza-taldea
  1086. Txakur Gorria Sormen Kolektiboa (Marine Arbeo Astigarraga, Nerea Ibarzabal Salegi, Ane Labaka Mayoz, Malen Amenabar Larrañaga)
  1087. Txalaparta argitaletxea
  1088. Txankletas (TikTok kolektibo)
  1089. Txapito Guzman & Ibarrako Langostinuek
  1090. Txarakie, Eako irakurle txokoa
  1091. Txemi Valdecantos
  1092. Txomin L. Aramaio "Dj Elepunto"
  1093. Txuss Alfonso
  1094. Tytti Thusberg
  1095. Udaberri Dantza Taldea
  1096. Ugaitz Agirre
  1097. Ugaitz Alegria
  1098. Unai Arrasate
  1099. Unai Egia
  1100. Unai Elizasu
  1101. Unai Gaztelumendi
  1102. Unai Iturriaga
  1103. Unai Izquierdo
  1104. Unai Lopez de Armentia
  1105. Unai Ormaetxea
  1106. Unai Pérez "Unaitxo"
  1107. Unai Uriarte
  1108. Ura Iturralde
  1109. Urko Buruaga
  1110. Urtzi Iza
  1111. Urtzi Moreno, Bittor Meabe, Iker Arana, Markel Fuentes, Kimo SounDZ, Mikel Fernandez "Efe" ("Mr Pongo" taldea)
  1112. Urtzi Urrutikoetxea
  1113. Usua de la Fuente
  1114. Usue Marinez
  1115. Uxoa Elustondo Arzallus
  1116. Uxue Alberdi
  1117. Uxue Alonso
  1118. Uxue Amonarriz Zubiondo
  1119. Uxue Bereziartua Lonbide (Berexi Art)
  1120. Uzuri Zarraga
  1121. Vaivén Producciones
  1122. Valen Moñux
  1123. Vinylora musika denda
  1124. Xabat Galletebeitia Abaroa
  1125. Xabi Aresti Serna
  1126. Xabi Bandini
  1127. Xabi Bastida
  1128. Xabi Etcheverry
  1129. Xabi Igoa Eriz
  1130. Xabi Solano Maiza
  1131. Xabier Alvarez Yeregui
  1132. Xabier Artola
  1133. Xabier Camarero
  1134. Xabier Crehuet
  1135. Xabier de Felipe
  1136. Xabier Elorza Colinas
  1137. Xabier Etxaniz Rojo
  1138. Xabier Etxeberria Aranburu
  1139. Xabier Gallastegi "Xagu", Gaizka Jareño "Tronpi" eta Ibai Arrizabalaga "Ibaiko" (Iheskide)
  1140. Xabier López Askasibar
  1141. Xabier Maior
  1142. Xabier Olkoz Paskual
  1143. Xabier San Sebastian
  1144. Xabier Vesga Elizalde
  1145. Xabier Zabala Agirrezabal
  1146. Xabier Zeberio
  1147. Xake Produkzioak
  1148. Xamar
  1149. Xanti Etxeberria Astiz
  1150. Xegun Altolagirre
  1151. Ximun Fuchs
  1152. Xumai Murua Berra
  1153. Yogurinha Borova
  1154. Yolanda Arrieta
  1155. Yolanda Mendiola
  1156. Yone Estivariz
  1157. Yoseba Peña
  1158. Yurre Ugarte
  1159. Zaloa Ipiña
  1160. Zaloa Lopez de Munain (Easo Abesbatzako kidea)
  1161. Zaloa Urain, Iker Saenz De Zaitegi, Jatsu Argarate, Ruben Txitxes, Haritz Lete (Kokein)
  1162. Zazkel
  1163. Zehar Taldea
  1164. Ziortza Etxabe
  1165. Zirika Zirkus antzerki zirko taldea
  1166. Ziztada & Rlantz
  1167. Zona Cero
  1168. Zuloa Irudia
  1169. Zuriñe Maguregi
[ % 33,61 emakumeak | % 41,74 gizonak | % 24,63 besterik ]